Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Projekty 2013


Nasze Stowarzyszenie w tym roku realizowało 4 projekty, dwa przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego, dwa przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

czytaj dalej...

Gustaw Studnicki
Wychowankowie wadowickiego gimnazjum

Józef Bilczewski i inni wilamowiczanie


czytaj dalej...

Ks. Marek Starowieyski

KS. PROF. JÓZEF BILCZEWSKI - UCZONY


czytaj dalej...

23 października 2013 r. w 35-rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu bł. Jana Pawła II, patrona Wadowic, odbyła się sesja naukowa w Auli Papieskiej I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach.


czytaj dalej...

23 października 2013 r. w restauracji „Rogowa„ w Wilamowicach odbyła się sesja naukowa poświęcona osobie Świętego Józefa Bilczewskiego oraz profesora Marcina Wadowity - patrona wadowickiego liceum, do którego uczęszczał również nasz święty Rodak.


czytaj dalej...

Wykład, który wygłosił ks. prof. dr hab. Edward Staniek:
„Wychowanie i samowychowanie według św. Józefa Bilczewskiego”czytaj dalej...

PIELGRZYMKA DO RZYMU UCZNIÓW I ABSOLWENTÓW I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACEGO
im. MARCINA WADOWITY w WADOWICACH – JAKO WOTUM WDZIĘCZNOŚCI ZA KANONIZACJĘ
BŁ. JANA PAWŁA II
Zachęcamy do wzięcia udziału w pielgrzymce, będzie okazja by w czasie podróży podzielić się wspomnieniami absolwentów ze spotkań z Janem Pawłem II w czasie Jego Pontyfikatu

Pielgrzymka do Włoch - śladami świętych: św. Franciszka, o. Pio, św. Jana Pawła II.
Wszelkich informacji udziela ks. Adam Garlacz (katecheta w I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach):xadamgarlacz@wadowicejp2.pl

dowiedz się więcej...
Karol Malczyk

Karol Malczyk (ur. 1907 w Barwałdzie Średnim, zm. 18 listopada 1965 w Detroit) – artysta malarz, rzeźbiarz i witrażysta, specjalizujący się głównie w malarstwie sakralnym.

czytaj dalej...
Karol Malczyk

ANIOŁY Karola Malczyka

czytaj dalej...
Atessa Rudel z Zegadłowiczów (córka Emila Zegadłowicza)

„Spieszmy się kochać ludzi.
Tak szybko odchodzą…”
ks. Jan Twardowski


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 17.10.2013 roku zasnęła w Panu w wieku 93 lat Atessa Rudel z Zegadłowiczów (córka Emila Zegadłowicza).

czytaj dalej...

Wspomnienia Antoniego Studnickiego


"W ciągu dość długiego życia nigdy nie przyszło mi do głowy, aby prowadzić pamiętnik lub kronikę wydarzeń. Zresztą nigdy nie miałem na to czasu. Kiedy dziś zdecydowałem się na zbilansowanie swojej biografii, staję przed poważnymi trudnościami. Okazuje się bowiem, że nie mam źródeł, według których mógłbym dokładnie odnotować różne wydarzenia i napisać wspomnienia bogate w szczegóły. Pozostaje mi tylko pamięć i dlatego wiele zdarzeń mogę tylko szkicować..."

czytaj dalej...

Dziękczynienie na Leskowcu


Homilia wygłoszona 8.09.2013 w kaplicy na Groniu Jana Pawła II w 80 rocznicę poświęcenia schroniska – ks. Edward Staniek

czytaj dalej...

Jako absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach możemy być dumni, gdyż nasi Święci Absolwenci (św. abp Józef Bilczewski jest już od 2005r. a bł. Jan Paweł II będzie niebawem 27.04.2014rok) są Patronami Wadowic i Wilamowic, mają dzień liturgiczny 22 i 23 października.

Dlatego z wdzięcznością Stowarzyszenie Absolwentów naszej Szkoły, pragnie młodszemu pokoleniu Wadowic i Wilamowic, przybliżyć historię dawnego Gimnazjum i Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach, które za 3 lata będzie obchodzić Jubileusz 150- leci swego istnienia.

W ramach realizowanego projektu o nazwie „ Mecenat Małopolski” z dziedziny kultury, wspieranego przez Województwo Małopolskie i Gminę Wilamowice, organizujemy dwie sesje naukowe w Wadowicach i Wilamowicach, które przeprowadzimy 23 października 2013 roku i na które serdecznie zapraszamy.

STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW LO im. MARCINA WADOWITY w WADOWICACH z radością informuje:

4 października 2013r. nastąpił odbiór konserwatorski dwóch kolejnych nagrobków Profesorów dawnego wadowickiego Gimnazjum na cmentarzu parafialnym w Wadowicach.

czytaj dalej...

„Wolno swój naród kochać, nie wolno nikogo nienawidzić” - wadowicki półfinał XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego rozstrzygnięty!

czytaj dalej...

W dniu 8 września br. odbyły się uroczystości przy kaplicy na Groniu Jana Pawła II, z okazji 80-lecia poświęcenia schroniska Leskowiec. W uroczystości zorganizowanej przez Stowarzyszenie Absolwentów i Dyrekcję Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach, wzięli udział przedstawiciele Oddziałów PTTK „Ziemi Wadowickiej” w Wadowicach (wraz z pocztem sztandarowym), Babiogórskiego w Żywcu (wraz z pocztem sztandarowym), Oddziału im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu, oraz Koło PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce przy Oddziale Babiogórskim (wraz z pocztem sztandarowym Koła). Wykład plenerowy na temat „Ludzie Gór w otoczeniu nastoletniego Karola Wojtyły” wygłosił dr Konrad Meus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Mszę Św. odprawili Ks. Kanonik Antoni Kania z Krzeszowa oraz Ks. prof. dr. hab. Edward Staniek. Uroczystość swoją obecnością uświetnili członkowie Honorowi PTTK Pani Nela Szlompek i Pan Stefan Jakubowski, oraz syn i bratanica prof. Czesława Panczakiewicza budowniczego schroniska, Pan Andrzej Panczakiewicz i Pani Maria Panczakiewicz.

czytaj dalej...

W dniach 19 i 20 czerwca uczniowie z Wolontariatu oraz Szkolnego Klubu Krajoznawczo – Turystycznego wraz z opiekunami – Panią Marią Talagą oraz mgr Rafałem Cmuntem pojechali wspólnie na wycieczkę. Wycieczka została zorganizowana z pomocą Pani Marii Talagi – przewodniczącej Stowarzyszenia Absolwentów naszego liceum oraz współfinansowana przez Starostwo Powiatowe.

czytaj dalej...

24.07.2013 r.

Rysy portretu Józefa Bilczewskiego autorstwa ks. Edwarda Stańka.

czytaj dalej...

oraz Homilia„Szczęśliwy Absolwent” wygłoszona w czasie Mszy świętej 23 października 2010 r.

czytaj dalej...

24.07.2013 r.

Impresje... Wystawa prac Tadeusza Gabora. 4.03.2013 r.

Spotkanie przyjaciół Tadeusza Gabora zorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach w Wadowickiej Bibliotece Publicznej.

zobacz...

24.05.2013 r.

Wspomnienie o Tomku autorstwa Ireneusza Rodkiewicza z załączonymi fotografiami.

czytaj dalej...

20.05.2013 r.

Fundusz Stypendialny Janiny i Tomasza Maczugów

czytaj dalej...

19.05.2013 r.

15 kwietnia 2013 roku zmarł w Krakowie, po długiej chorobie, Tomasz Maczuga - absolwent Liceum Wadowickiego rocznik 1959-1963. Zapraszamy do lektury Jego wspomnień z lat licealnych.

czytaj dalej...

12.05.2013 r.

Zapraszamy do zobaczenia wywiadu z Tadeuszem Gaborem. Udział w wywiadzie wzięli: Tadeusz Gabor, Jadwiga Gabor, Maria Talaga, Janusz Sobala. Wywiad filmował Sławomir Mastek.

Zobacz...

8.05.2013 r.

Losy klasy z lat 1945–1949 (matura) Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach (wybrane aspekty). Wspomnienia Janusza Kotlarczyka.

Czytaj dalej...

20.04.2013 r.

Od sześciu lat uczestniczę w finale konkursu „O Laur Peryskopu”, ze satysfakcją obserwuję wysoki poziom prac, które wpływają na konkurs. Radością napawa, że z pierwszych klas wyłaniani są Laureaci.

Wyniki pracy komisji oceniającej prace przesłane na XIV konkurs udostępniamy Państwu, oraz prace uczniów naszego Liceum im. Marcina Wadowity. Zachęcam do przeczytania.

Maria Talaga


Czytaj dalej...

15.04.2013 r.

Do 3 kwietnia bż. roku można było podziwiać w Wadowickiej Bibliotece Publicznej obrazy, fotografie, liczne pamiątki związane z okresem szkolnym i pracy zawodowej Pana Tadeusza Gabora – absolwenta z 1949 r. Ekspozycję przygotowała Pani Małgorzata Stochel.

Zwiedzając kilkakrotnie wystawę, spotykałam różne osoby i były to okazje, by opowiedzieć o tym niezwykle skromnym, uroczym i wszechstronnie utalentowanym człowieku.

Czytaj dalej...

9.03.2013 r.

Szanowni Państwo!
W imieniu Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach

SERDECZNIE ZAPRASZAM
14 marca 2013 roku na godzinę 14-tą do Biblioteki,


wszystkich, którzy znali Pana Tadeusza Gabora, by wspólnie wspominać i podziwiać Jego pasje, przedstawione na wystawie.

Maria Talaga

Wadowicka Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę prac Tadeusza Gabora – absolwenta LO im. M.Wadowity (1949 rok), architekta, sportowca, artysty urodzonegow Wadowicach, a przez ostatnie ponad 50 lat związanego z Oświęcimiem.

Na wystawie zaprezentowano impresje autora utrwalone na obrazach i fotografiach czarno- białych i barwnych. Przewodnim tematem malarstwa są uroki krajobrazu, utrwalone o różnych porach roku. Wraz z Tadeuszem Gaborem udajemy się zatem w podróż po przykrytych śniegiem szczytach górskich, zatopionych w kolorach jesieni lasach czy owianych letnią bryzą plażach.

Dopełnienie ekspozycji stanowią fotografie. Zaprezentowane na wystawie czarno-białe zdjęcia były wielokrotnie nagradzane w konkursach w kraju i za granicą. Z kolei barwne fotografie odzwierciedlają wrażenia z podróży na Cypr. Do ekspozycji włączono także archiwalne zdjęcia autora, będące swoistą podróżą sentymentalną do lat młodości, dokumentująca okres harcerstwa w Wadowicach i sukcesy sportowe w klubach KS Skawa, Beskid Andrychów i Unia Oświęcim.

Tadeusz Gabor miał w sobie wiele pasji, był osobą ciągle poszukującą. Realizował się na różnych polach twórczości, wykazując się nie tylko talentem artystycznym i zmysłem fotograficznym, ale także zdolnościami architektonicznymi, co udowodnił projektując sztuczne lodowisko w Oświęcimiu czy zespół obiektów sakralnych oo. Franciszkanów w Harmężach.

Był uważany za osobę koleżeńską. Z dumą pielęgnował przyjaźń z absolwentami LO w Wadowicach i starał się podtrzymywać z nimi przyjazne kontakty, na ile to tylko było możliwe. O rodzinnych Wadowicach, harcerskich przygodach, sportowych sukcesach i zjazdach absolwentów napisał wspomnienia, które są prezentowane na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity (www.wadowita.net).

Poprzez zaprezentowane prace, możemy nie tylko podziwiać niewątpliwy talent Tadeusza Gabora, ale także spróbować spojrzeć na świat jego oczami.

Ekspozycję można zobaczyć do końca marca w Sali Konferencyjno – Wystawienniczej Wadowickiej Biblioteki Publicznej.

Barbara Grudzińska
zdjęcia: Wadowicka Biblioteka Publiczna

21.02.2013 r.

Zamieściliśmy III część wspomnień Tadeusza Gabora, niestety ostatnią, którą spisał już podczas choroby.
[...] Długo zastanawiałem się, czy jeszcze potrafię „przelać” na papier jakiekolwiek dodatkowe ciekawostki z naszego życia szkolnego oraz z naszych Zjazdów. Zdaję sobie przy tym sprawę z tego, że pozostało mi niewiele czasu na ewentualne uzupełnienie moich dotychczasowych wspomnień. Mam dziwne wrażenie, że zegar, który przecież dokładnie odmierza czas, nagle przyspieszył swój bieg pędząc niczym statek kosmiczny i wymazując po drodze z mojej pamięci niektóre epizody z przeszłości. Ze smutkiem muszę też odnotować fakt, jak kurczą się nasze zwarte i przyjacielskie szeregi „armii” z 1949 roku.

Czytaj dalej...

12.02.2013 r.

13 lutego mija 26 rocznica śmierci ks. dr infułata Edwarda Zachera, naszego profesora, katechety bł. Jana Pawła II oraz proboszcza wadowickiej parafii.


Msza św. w intencji śp. ks. dr infułata Edwarda Zachera odbędzie się 13 lutego o godz. 18.00 w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.


Odpis teleksu od Papieża Jana Pawła II odczytany na pogrzebie ks. E. Zachera


Ksiądz Infułat Edward Zacher należał do grona tych ludzi, którzy wpisali się w szczególniejszy sposób w historię mojej duszy i wyznaczyli jakoś bieg mojego życia. Wiadomość o Jego śmierci napełnia mnie głębokim wzruszeniem i wywołuje wspomnienie tych dróg - zwłaszcza w młodości - po których prowadził mnie Bóg.

Z atmosfery, ducha i życia mojej rodzinnej parafii, jaką współtworzył Ksiądz Doktor jako profesor Wadowickiego Gimnazjum, urodziło się później moje powołanie kapłańskie. W Sodalicji Mariańskiej, którą wówczas prowadził, pogłębiałem miłość do Bogarodzicy, do Kościoła i tam też uczyłem się świadomego i czynnego apostolstwa. Sp. Ksiądz Infułat prawie całe swoje długie kapłańskie życie związał z Wadowicami i im - najpierw jako profesor, potem jako proboszcz - oddał swoje siły, swą inteligencję, serce i charyzmat. W duchu żywej wiary umiał służyć Kościołowi zarówno swoją aktywnością jak i niemocą i cierpieniem ostatnich lat.

Dziś udaję się w duchu do wadowickiego kościoła Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, by razem z całą Parafią i Dekanatem, którego był dziekanem, powiedzieć Mu Bóg zapłać za wszystko.

Najlepszemu Bogu polecam gorąco, za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, duszę tego gorliwego kapłana, który wysoko sobie cenił godność Chrystusowego sługi i szafarza tajemnic Bożych /por. 1 Kor 4,1/.

Z całego serca błogosławię Ludowi Bożemu Wadowic, Rodzinie oraz Przyjaciołom Zmarłego i Wszystkim Uczestnikom żałobnych uroczystości.

Jan Paweł II, Papież

Watykan, 14 lutego 1987 r.


12.02.2013 r.

ks. Edward Zacher i ks. kardynał Karol Wojtyła

Wspomnienia Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach o swoim katechecie ks. dr Edwardzie Zacherze w 26-rocznicę śmierci w dniu 13.02.2013r.

Czytaj dalej...

12.02.2013 r.

Wspomnienia Henryka Ramędy:
"Jak życie i posługa Sługi Bożego Jana Pawła II wpłynęły na życie uczniów, absolwentów, nauczycieli i pracowników I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach"
Czytaj dalej...
oraz
"Zjazd maturzystów po 50 latach"
Czytaj dalej...

12.02.2013 r.

Wspomnienia Marii Matuszyk–Birn:
50 lat matury oraz przyjaźni LO w Wadowicach 1959-2009
Czytaj dalej...

23.02.2013 r.

wadovian

Nasze Stowarzyszenie zaprasza Państwa na spotkanie"Wokół Wadovian". Motywem przewodnim spotkania jest ukazanie Wadowic i wadowiczan przez pryzmat najciekawszych dokumentów i materiałów (także ikonograficznych) znajdujących się w polskich, ukraińskich i austriackich archiwach oraz źródeł miejscowych.


Zaproszeniewww.wadoviana.eu

Serdecznie zapraszamy absolwentów
na siódme kolędowanie z bł. Janem Pawłem II
29 stycznia 2013 r. o godz. 17.00
w Auli Papieskiej w Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity
w Wadowicach, ul. Mickiewicza 16Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.