Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Do 3 kwietnia bż. roku można było podziwiać w Wadowickiej Bibliotece Publicznej obrazy, fotografie, liczne pamiątki związane z okresem szkolnym i pracy zawodowej Pana Tadeusza Gabora – absolwenta z 1949 r. Ekspozycję przygotowała Pani Małgorzata Stochel.

Zwiedzając kilkakrotnie wystawę, spotykałam różne osoby i były to okazje, by opowiedzieć o tym niezwykle skromnym, uroczym i wszechstronnie utalentowanym człowieku.

Na zakończenie wystawy chcę przywołać wrażenia ze spotkania zorganizowanego 14 marca 2013 r. przez Stowarzyszenie Absolwentów w Wadowickiej Bibliotece Publicznej. Przybyli na nie koleżanki i koledzy z lat szkolnych, przyjaciele i znajomi.

W gronie ok. 30 osób, przy kawie i ciastkach ufundowanych przez Pana Emila Rzyckiego, wspominaliśmy Tadeusza Gabora, podziwiając piękno ukazane w jego obrazach i fotografiach. Usłyszeliśmy wspomnienia z lat szkolnych Pani Anny Rauch Pana Emila Rzyckiego i Pana Stanisława Erba, który przyjechał z Rabki.

W rozmowie o artystycznych walorach wyeksponowanych prac wzięli udział panowie: Zbyszek Jurczak, Jerzy Kozak, Krzysztof Pływacz – zajmujący się amatorsko malarstwem artystycznym oraz zajmujący się fotografią panowie: Janusz Sobala, Sławomir Mastek i Janusz Świtalski.

Miłą niespodzianką był pokaz filmu stanowiącego fragment przeszło dwugodzinnego wywiadu przeprowadzonego w 2010 roku przez panów Janusza Sobalę i Sławomira Mastka w mieszkaniu Państwa Gaborów. W obejrzanym fragmencie Tadeusz Gabor, w obecności swojej małżonki Jadwigi, opowiada o dwóch ważnych w jego życiu osobach, dzięki którym ukończył wadowickie Gimnazjum i studia na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej. Byli to ks. prof. Edward Zacher i prof. Ludwik Jach.

W serdecznej atmosferze upłynęły trzy godziny wspaniałego koleżeńskiego spotkania. Jak określili uczestniczy oraz pracownicy Biblioteki niezwykłego i godnego propagowania.

Dwa dni później, 16 marca w sobotę, spotkali się na wystawie członkowie rodziny Gaborów z kilku miejscowości. Mimo żałoby (zaledwie dwa miesiące od śmierci Pana Tadeusza) czuło się obecność Autora tej pięknej wystawy. Uczestniczyłam z kol. Januszem Sobalą w tym rodzinnym spotkaniu. Opowiedzieliśmy o naszym spotkaniu 14 marca.

Państwu przekazujemy do obejrzenia zdjęcia wykonane przez Małgorzatę Stochel i córke Tadeusza Gabora, Barbarę Grudzińską.


Tutaj zobacz zdjęcia z wystawy T. Gabora


Maria Talaga

9.03.2013 r.

Szanowni Państwo!
W imieniu Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach

SERDECZNIE ZAPRASZAM
14 marca 2013 roku na godzinę 14-tą do Biblioteki,


wszystkich, którzy znali Pana Tadeusza Gabora, by wspólnie wspominać i podziwiać Jego pasje, przedstawione na wystawie.

Maria Talaga





Wadowicka Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę prac Tadeusza Gabora – absolwenta LO im. M.Wadowity (1949 rok), architekta, sportowca, artysty urodzonegow Wadowicach, a przez ostatnie ponad 50 lat związanego z Oświęcimiem.

Na wystawie zaprezentowano impresje autora utrwalone na obrazach i fotografiach czarno- białych i barwnych. Przewodnim tematem malarstwa są uroki krajobrazu, utrwalone o różnych porach roku. Wraz z Tadeuszem Gaborem udajemy się zatem w podróż po przykrytych śniegiem szczytach górskich, zatopionych w kolorach jesieni lasach czy owianych letnią bryzą plażach.

Dopełnienie ekspozycji stanowią fotografie. Zaprezentowane na wystawie czarno-białe zdjęcia były wielokrotnie nagradzane w konkursach w kraju i za granicą. Z kolei barwne fotografie odzwierciedlają wrażenia z podróży na Cypr. Do ekspozycji włączono także archiwalne zdjęcia autora, będące swoistą podróżą sentymentalną do lat młodości, dokumentująca okres harcerstwa w Wadowicach i sukcesy sportowe w klubach KS Skawa, Beskid Andrychów i Unia Oświęcim.

Tadeusz Gabor miał w sobie wiele pasji, był osobą ciągle poszukującą. Realizował się na różnych polach twórczości, wykazując się nie tylko talentem artystycznym i zmysłem fotograficznym, ale także zdolnościami architektonicznymi, co udowodnił projektując sztuczne lodowisko w Oświęcimiu czy zespół obiektów sakralnych oo. Franciszkanów w Harmężach.

Był uważany za osobę koleżeńską. Z dumą pielęgnował przyjaźń z absolwentami LO w Wadowicach i starał się podtrzymywać z nimi przyjazne kontakty, na ile to tylko było możliwe. O rodzinnych Wadowicach, harcerskich przygodach, sportowych sukcesach i zjazdach absolwentów napisał wspomnienia, które są prezentowane na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity (www.wadowita.net).

Poprzez zaprezentowane prace, możemy nie tylko podziwiać niewątpliwy talent Tadeusza Gabora, ale także spróbować spojrzeć na świat jego oczami.

Ekspozycję można zobaczyć do końca marca w Sali Konferencyjno – Wystawienniczej Wadowickiej Biblioteki Publicznej.

Barbara Grudzińska
zdjęcia: Wadowicka Biblioteka Publiczna


Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.