Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Przedwakacyjna wycieczka na Leskowiec

Nasza dwudniowa wycieczka na Leskowiec, organizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów dla szkolnego wolontariatu pod opieką pani profesor Barbary Boguń, w nagrodę za ofiarnie świadczoną pomoc najbardziej potrzebującym w różnych formach. Wycieczka była możliwa przy wsparciu finansowym z budżetu Starostwa Powiatowego, w ramach wygranego konkursu w dziedzinie turystyki.

Wycieczka rozpoczęła się 23 czerwca 2014 (poniedziałek) około godz. 8.00. Razem z nami w drogę wyruszyła również pani Maria Talaga, przewodnicząca SALO (Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im.Marcina Wadowity w Wadowicach). Największą grupę stanowili uczniowie z IID, ale nie brakowało absolwentów szkoły. Spotkaliśmy się na parkingu, zapakowaliśmy nasze górskie plecaki do bagażnika i pojechaliśmy do Rzyk Jagódek, skąd czarnym szlakiem ruszyliśmy w górę. Pierwsza część podejścia nie napawała optymizmem, już po kilku minutach byliśmy troszkę zmęczeni, ale trwało to tylko chwilę, ponieważ dalsza część trasy była bardzo przyjemna. Po pokonaniu ponad połowy, szlak rozgałęział się na 2 trasy. Jedna była dłuższa-/ szlak “ białych serduszek”/, ale łagodniejsza, a druga krótsza/ czarne znaki/, tyle że bardziej wymagająca. Każdy wybrał opcję, która najbardziej mu odpowiadała i szedł z opiekunami, ale za kilkanaście minut wszyscy spotkaliśmy się pod schroniskiem. Dostaliśmy instrukcje dotyczące dalszej części dnia. Zajęliśmy pokoje i po chwili czekał na nas pyszny obiad, po którym dziękowaliśmy Gospodarzom schroniska p.p Halinie i Janowi Lizakom, którzy z sercem prowadzą schronisko i nas uczniów i absolwentów naszej szkoły serdecznie zawsze goszczą - obdarowaliśmy książką “ Wadowickie korzenie Karola Wojtyły” Marty Burghardt oraz zdjęciem Świętego Jana Pawła II oprawionym w ramkę.

Ten książkowy znak pamięci ma przypominać odwiedzającym to miejsce, że od najwcześniejszych lat szkolnych Karol Wojtyła ze swoim Ojcem, bratem Edmundem, kolegami i prof. Czesławem Panczakiewiczem wiele razy wędrowali na Leskowiec i odpoczywali w tym schronisku.

Potem chwila wolnego i wybraliśmy się pod kaplicę, aby odmówić Anioł Pański, po czym ruszyliśmy na szczyt Leskowca, gdzie odpoczywaliśmy, robiliśmy zdjęcia, podziwialiśmy Babią Górę, Pasmo Policy przy pięknej pogodzie, słuchaliśmy gitary, na której grał Kamil.

Na szczycie Leskowca Krzyż upamiętniający to miejsce, „rogal” na którym liczne tabliczki ze znakami szlaków turystycznych, objaśniające jaki czas przejścia do danego celu. Dla wędrujących w górach, to cenna nawigacja, bez której wędrowanie nie byłoby możliwe.

Po powrocie do schroniska czekała na nas niespodzianka, zadanie upieczenia kiełbasek na grillu, co sprawiło wszystkim dużo radości. Dodatkowo zjedliśmy pyszne ciasto i wypiliśmy ciepłą herbatę. Do końca dnia mieliśmy czas wolny, można było posłuchać wspomnień z górskich wypraw pani Marii i pani Boguń albo po prostu położyć się do łóżka i odpocząć.

Około 4 nad ranem 24.6.2014r. najwytrwalsi zdecydowali się wyjść spod ciepłych śpiworów i pójść podziwiać niezwykły na Leskowcu wschód słońca. Po świcie zjedliśmy śniadanie i czekał na nas konkurs dotyczący wiadomości, których mogliśmy dowiedzieć się z tablic wokół schroniska, ale także słuchając uważnie przez całą wycieczkę tego, co mówiły nasze opiekunki. Pytania były układane w czasie wycieczki, dotyczyły między innymi historii schroniska na Leskowcu, szlaków którymi podążaliśmy, innych szczytów w okolicy oraz świętego Jana Pawła II. Konkurs składał się z 21 pytań i każdy uczestnik wycieczki mógł wybrać, które z nich będzie w danym czasie czytane.

Każdy, kto znał odpowiedź podnosił rękę, a najszybsza osoba miała możliwość odpowiedzi. Konkurs wygrał tegoroczny absolwent Łukasz Gawlik, wyprzedzając o jeden punkt Justynkę Kowalówka i Anię Kowalewską. Nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w ramach realizowanego projektu, wręczono w czasie akademii zakończenia roku szkolnego.

To był miły akcent na koniec wycieczki, po konkursie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przed schroniskiem i udaliśmy się w drogę do domu, schodząc tym razem do Ponikwi niebieskim szlakiem Czesława Panczakiewicza - profesora, który przez 6 lat uczył Karola Wojtyłę - Świętego Absolwenta naszej szkoły.

Mimo że wycieczka nie była daleka, na pewno będziemy ją długo pamiętać, bo nie ważne gdzie się podróżuje, ale z kim.

Klaudia II D



Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.