Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Autorem wystawy jest Marcin Szpądrowski- wnuk naszego Absolwenta (1916 roku)
W naszej książce „Idziemy w bój życia” - Społeczność wadowickiego Gimnazjum w drodze do Niepodległej
opisał dzieje bohaterskiego Dziadka, który oddał życie za niepodległość Ojczyzny.
Odbyła się 3 czerwca 2019 roku w WCK z udziałem licznie zgromadzonych Wadowiczan i nie tylko, a wśród nich: Profesorów, Absolwentów , Uczniów I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, oraz Pasjonatów historii naszej Małej Ojczyzny.
Spotkanie rozpoczęła w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Krystyna Talaga, witając przybyłych uczestników. Wyraziła radość z wydania książki, która jest kolejną dokumentującą historię dawnego wadowickiego Gimnazjum , podkreślając, że wszyscy obecni ją otrzymają.
Przewodnicząca wyjaśniła, że w spotkaniu promującym książkę, chcemy uczcić 20-tą rocznice śmierci Profesora dra Gustawa Studnickiego, cenionego profesora matematyki wadowickiego Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach, stąd obecność portretu, namalowanego przez Panią Hannę Kuciel-Zając (krewną ks. dra Edwarda Zachera), ofiarowany dla I LO.
„W listopadzie 1915 roku, w drugim roku trwającej wojny światowej, grupa wadowickich gimnazjalistów wydała pierwszy numer pisma zatytułowanego: „Nasz Łan. Czasopismo młodzieży gimnazjalnej”. W artykule inaugurującym owe pismo Henryk Koppel ówczesny uczeń VIII kl. pisał:
Idziemy w bój życia. Mamy zastąpić miejsca tych, którzy w obronie najświętszych idei życie swe położyli w gigantycznych zapasach z nieprzyjacielem. Na fundamencie ich ofiar i krwi my mamy budować nowy gmach Ojczyzny - my pokolenie pracy.
Pierwsze zdanie zapisane przez Koppela - „Idziemy w bój życia” - stało się zarzewiem młodzieży, która w tamtym czasie widziała u siebie doniosłą rolę w budowie mającego odrodzić się Państwa Polskiego. Motto to jednak było również upamiętnieniem tych którzy poszli w bój ostatni”
Fragment z wstępu dra Konrada Meusa promowanej książki.
28 stycznia 2019 roku w Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, kolędowali:
emerytowani Profesorowie, Profesorowie uczący, Uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu, Absolwenci z rodzinami, zaproszeni Goście.
Oprawę muzyczną zapewnił Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Wadowicach pod dyrekcją Pani Profesor Alicji Jakubiak - dając wspaniały koncert kolęd polskich i innych narodów. Nagrodziliśmy ich gromkimi brawami, z dumą patrząc i słuchając obecnych wśród chórzystów naszych uczniów.
Po słodkim poczęstunku, który nam zapewniły Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Skawa”, przy akompaniamencie pani prof. Alicji Jakubiak wszyscy uczestnicy śpiewali kolędy z „kolędników”, które tradycyjnie przygotowuje Stowarzyszenie Absolwentów.
Był też jak co roku konkurs, w tym roku wystąpili najmłodsi uczestnicy, 4 letni Antoś zaśpiewał pięknie kolędę, wspierany przez starszą siostrę Karolinę.
Jak co roku spotkanie w okresie kolędowym jest okazją do wspólnego śpiewania, rozmów i informacji o aktualnych działaniach Stowarzyszenia Absolwentów.
Pragnę podkreślić życzliwą, pełną szacunku współpracę Dyrekcji, Grona Profesorskiego i Szkolnego Wolontariatu, który wraz z Opiekunką Panią prof. Barbarą Boguń współorganizują każde spotkanie Stowarzyszenia Absolwentów. Uczniowie świetnie się spisują w roli kelnerów, organizowaniu nagłośnienia i sprzątaniu.
Zapraszam do galerii zdjęć wykonanych przez prof. Zygmunta Górskiego i M.K Talaga.
Zapraszam za rok
W imieniu Zarządu SALO
Maria Krystyna Talaga
Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.