Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy
Na otwarcie wystawy „TOŻSAMOŚĆ” fotografią pisana, która odbędzie się
15 października 2019 roku o godz. 18.00
w Wadowickiej Bibliotece Publicznej
przy ul. Legionów 1
Wystawę można oglądać do 30 października 2019 r.


Autorem wystawy jest Marcin Szpądrowski- wnuk naszego Absolwenta (1916 roku)
W naszej książce „Idziemy w bój życia” - Społeczność wadowickiego Gimnazjum w drodze do Niepodległej opisał dzieje bohaterskiego Dziadka, który oddał życie za niepodległość Ojczyzny.

Zobacz album...

PROMOCJA KSIĄŻKI „IDZIEMY W BÓJ ŻYCIA”


Odbyła się 3 czerwca 2019 roku w WCK z udziałem licznie zgromadzonych Wadowiczan i nie tylko, a wśród nich: Profesorów, Absolwentów , Uczniów I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, oraz Pasjonatów historii naszej Małej Ojczyzny.

Spotkanie rozpoczęła w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Krystyna Talaga, witając przybyłych uczestników. Wyraziła radość z wydania książki, która jest kolejną dokumentującą historię dawnego wadowickiego Gimnazjum , podkreślając, że wszyscy obecni ją otrzymają.

Przewodnicząca wyjaśniła, że w spotkaniu promującym książkę, chcemy uczcić 20-tą rocznice śmierci Profesora dra Gustawa Studnickiego, cenionego profesora matematyki wadowickiego Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach, stąd obecność portretu, namalowanego przez Panią Hannę Kuciel-Zając (krewną ks. dra Edwarda Zachera), ofiarowany dla I LO.
Czytaj dalej...

Wielka gratka dla miłośników historii i wadowickiego „Gimpla”


Czytaj dalej na wadowiceonline.pl/kultura/14001-wielka-gratka-dla-milosnikow-historii-i-wadowickiego-gimpla

Szanowni Państwo
Z radością zapraszamy na spotkanie promujące najnowsza książkę
„Idziemy w bój życia”
Społeczność wadowickiego Gimnazjum w drodze do Niepodległej.

Spotkanie odbędzie się
3 czerwca 2019 r. (poniedziałek), o godz. 18:00
w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury.


„W listopadzie 1915 roku, w drugim roku trwającej wojny światowej, grupa wadowickich gimnazjalistów wydała pierwszy numer pisma zatytułowanego: „Nasz Łan. Czasopismo młodzieży gimnazjalnej”. W artykule inaugurującym owe pismo Henryk Koppel ówczesny uczeń VIII kl. pisał:

Idziemy w bój życia. Mamy zastąpić miejsca tych, którzy w obronie najświętszych idei życie swe położyli w gigantycznych zapasach z nieprzyjacielem. Na fundamencie ich ofiar i krwi my mamy budować nowy gmach Ojczyzny - my pokolenie pracy.

Pierwsze zdanie zapisane przez Koppela - „Idziemy w bój życia” - stało się zarzewiem młodzieży, która w tamtym czasie widziała u siebie doniosłą rolę w budowie mającego odrodzić się Państwa Polskiego. Motto to jednak było również upamiętnieniem tych którzy poszli w bój ostatni”

Fragment z wstępu dra Konrada Meusa promowanej książki.Książka wydana w ramach projektu realizowanego z LGD Wadoviana, będzie rozdawana w czasie promocji.
Członkowie Stowarzyszenia Absolwentów, którzy nie będą mogli przybyć na promocję, mogą odebrać w Bibliotece I Liceum im. Marcina Wadowity w godzinach pracy,
albo w siedzibie Stowarzyszenia ul. Mickiewicza 18/1/
po telefonicznym umówieniu 33 82 330 76.

Szanowni Państwo!

Pełnych radości, zdrowia i pokoju
Świąt Wielkiej Nocy
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny,
pogody w sercu i radości z faktu Zmartwychwstania Pańskiego.
Każda Wielkanoc upewnia nas i przypomina,
że jedynie Zmartwychwstały Chrystus przynosi światu miłość,
która przebacza, otwiera serca na nadzieję
i uzdalnia do życia na miarę pełni człowieczeństwa.
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów LO
im. Marcina Wadowity w Wadowicach


Maria Krystyna Talaga
Wielkanoc 2019
14 lat temu 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37
„Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”28 stycznia 2019 roku w Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, kolędowali:

emerytowani Profesorowie, Profesorowie uczący, Uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu, Absolwenci z rodzinami, zaproszeni Goście.

Oprawę muzyczną zapewnił Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Wadowicach pod dyrekcją Pani Profesor Alicji Jakubiak - dając wspaniały koncert kolęd polskich i innych narodów. Nagrodziliśmy ich gromkimi brawami, z dumą patrząc i słuchając obecnych wśród chórzystów naszych uczniów.

Po słodkim poczęstunku, który nam zapewniły Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Skawa”, przy akompaniamencie pani prof. Alicji Jakubiak wszyscy uczestnicy śpiewali kolędy z „kolędników”, które tradycyjnie przygotowuje Stowarzyszenie Absolwentów.

Był też jak co roku konkurs, w tym roku wystąpili najmłodsi uczestnicy, 4 letni Antoś zaśpiewał pięknie kolędę, wspierany przez starszą siostrę Karolinę.

Jak co roku spotkanie w okresie kolędowym jest okazją do wspólnego śpiewania, rozmów i informacji o aktualnych działaniach Stowarzyszenia Absolwentów.

Pragnę podkreślić życzliwą, pełną szacunku współpracę Dyrekcji, Grona Profesorskiego i Szkolnego Wolontariatu, który wraz z Opiekunką Panią prof. Barbarą Boguń współorganizują każde spotkanie Stowarzyszenia Absolwentów. Uczniowie świetnie się spisują w roli kelnerów, organizowaniu nagłośnienia i sprzątaniu.

Zapraszam do galerii zdjęć wykonanych przez prof. Zygmunta Górskiego i M.K Talaga.


Zapraszam za rok
W imieniu Zarządu SALO
Maria Krystyna Talagazobacz ...

Fotorelacja mgr Zygmunt Górskizobacz ...


Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.