Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Eugeniusz Mrózurodził się 14 marca 1920 roku w Limanowej. Jego rodzina w połowie lat 30. ubiegłego stulecia przeprowadziła się do Wadowic. Mieszkali w tej samej kamienicy co Wojtyłowie. Wspólnie z Karolem chodzili do jednej klasy w gimnazjum. Razem zdawali maturę w 1938 roku. Po maturze ich drogi się rozeszły. Mróz rozpoczął studia prawnicze w Krakowie. Podczas okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej w wadowickim Obwodzie Narodowej Organizacji Wojskowej. Używał pseudonimu "Lima". Jego oddział później walczył także w rejonie Borowej koło Mielca. Po wojnie zamieszkał w Opolu. Pracował jako radca prawny.

Mróz jest autorem wielu wspomnień i artykułów o latach szkolnych Karola Wojtyły i o międzywojennych Wadowicach. Po wyborze na papieża Karola Wojtyły, był jednym z najaktywniejszych animatorów życia koleżeńskiego przyjaciół szkolnych Jana Pawła II. Współorganizował spotkania klasowe i stale utrzymywał kontakty z kolegami.

Wśród osób, którym do tej pory Rada Wadowic przyznała odrębną uchwałą tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wadowice, są m. in. kardynałowie Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz, a także pośmiertnie prezydenci, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski.Przeczytaj również:

Wywiad z Eugeniuszem Mrozem, przyjacielem Jana Pawła II


Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.