Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Wspomnienie o Tomku

15 kwietnia 2013 roku zmarł w Krakowie, po długiej chorobie, Tomasz Maczuga - absolwent Liceum Wadowickiego rocznik 1959 - 1963, wychowawcą naszym był prof. Zbigniew Putyra. Tomek Maczuga był najlepszym uczniem w naszej klasie, później studiował i pracował na Politechnice Krakowskiej. Dzięki stypendium wyjechał do Irlandii i tam zrobił doktorat. 8 czerwca br., organizujemy zjazd koleżanek i kolegów - 50 - lecie, zjazd wychowanków prof. Zbigniewa Putyry rocznik 1959 - 1963. Tomka niestety nie będzie. Czytał książkę pt.: „Kulig” i wpadł na pomysł by również coś podobnego zrobić. Opracował ankietę z pytaniami, którą dostarczyliśmy każdej koleżance i koledze. Sam swoje wspomnienia napisał pierwszy.

Tomek, miłośnik i kolekcjoner książek i grafiki, część swoich zbiorów ofiarował na aukcje charytatywne, z których dochód w całości został przekazany na stypendia młodzieży z Nowego Sącza i Wadowic, pochodzących z niezamożnych rodzin.

W numerach 13, 14, i 15 „Wadoviany” ukazały się jego wspomnienia z innego okresu. A więc chyba książka wspomnień naszej klasy nie ukaże się.

Na początku Tomek bardzo się martwił, czy aukcje się powiodą. Przysłał nam mailem wiadomość o aukcji oraz katalog. Pojechaliśmy w czwórkę 12 maja 2012 roku. Spotkaliśmy się z Tomkiem po aukcji. Był bardzo zadowolony, zainteresowanie było ogromne a wynik przeszedł jego oczekiwania. Ostatni raz spotkaliśmy się na małym spotkaniu koleżeńskim u mnie20 października 2012 roku i wtedy był pełen optymizmu – mówił: „ Skoro jeszcze chcą mnie leczyć to nie jest jeszcze tak źle”.

Tomek Maczuga został pochowany w Kolumbarium na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Zachowało się kilka zdjęć z Tomkiem z okresu Liceum, przesyłam je w załączniku – 1 to zakończenie roku klasy 9c, 4 z wycieczki zorganizowanej przez prof. Sarnicką do kamieniołomu w Kozach. Przesyłam również 2 zdjęcia z naszego pierwszego spotkania w Wadowicach po 45 latach, oraz jedno z ostatniego spotkania.

To tyle, Tomek by to lepiej napisał...

Ireneusz Rodkiewicz
19.05.2013 r.Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.