Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Pozostały wspomnienia

Antoni Studnicki (4.01.1926 – 28.08.2009) Absolwent - rocznik 1946. Rodem z Barwałdu Górnego. Uczęszczał do szkół powszechnych w Barwałdzie i w Wadowicach, maturę zdał w Liceum im. Macina Wadowity. W czasie wojny i bezpośrednio po niej uczestnik ruchu oporu. W 1947 roku uwięziony i skazany. Z wykształcenia prawnik, poliglota, od 1947r. mieszkał w Gdyni. Przez wiele lat członek dyrekcji PHZ „Baltona”, był również dyplomatą (attache handlowym w Kopenhadze). Działacz związków zawodowych, samorządu lokalnego, spółdzielczości mieszkaniowej, towarzystw regionalnych i organizacji kombatanckich.

Na podstawie notki biograficznej z książki Antoniego Studnickiego pt.”Wspomnienia” pod redakcją Gustawa Studnickiego, wydanej przez Drukarnię i Wydawnictwo „Grafikon” w 1996 roku.

Antoni Studnicki
Antoni Studnicki

Ostatnie spotkanie licealnych koleżanek i kolegów z lat gimnazjum i liceum w czasie I Zjazdu Wszystkich Roczników Absolwentów Szkoły im. Marcina Wadowity w Wadowicach 23 czerwca 2007 roku organizowanych przez Stowarzyszenie Absolwentów LO im. Marcina Wadowity.

Jerzy Stanisław Banaś, Krystyna Chrząszczewska-Łukomska, ks. Czesław Skowron, Edward Stanek, Antoni Studnicki

Jerzy Stanisław Banaś, Krystyna Chrząszczewska-Łukomska, ks. Czesław Skowron, Edward Stanek, Antoni Studnicki


Nie myśląc o takim spotkaniu w 2007r. napisał w swoich wspomnieniach:
„Wielu moich kolegów z powojennych roczników (1945-47) podjęło dalsze studia i pracowało na różnych ważnych stanowiskach. Wprawdzie nasze drogi się rozeszły, ale losy niektórych osób z naszej klasy są mi znane. Przemek Brykalski ukończył Akademię Sztuk Pięknych i jest znanym artystą malarzem, Wojtek Dzięciołowski (zm. w 1985r.) był profesorem akademickim i rektorem Akademii Rolniczej w Poznaniu, Tadzio Krupnik pracuje naukowo na Politechnice Gdańskiej, Czesiek Skowron został księdzem, zrobił doktorat i jest historykiem Kościoła. Kilka kolegów i koleżanek z klasy (m.in. Jurek Stanisław Banaś, Krysia Chrząszczewska, Kazio Golian, Zbyszek Kutermak, Mietek Sieprawski, Edzio Stanek) – są lekarzami, chemicy – Jurek M. Banaś, Adam Krawiec, Zbyszek Mamoń – pracowali w swoich specjalnościach pełniąc różne funkcje kierownicze. Rok przede mną zdał maturę Bronisław Byrski, który był profesorem i dziekanem Akademii Ekonomicznej w Krakowie, w 1947 roku – Kaźmierz Buchała, profesor prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Faustyn Wołek, sędzia Sądu Najwyższego i Władysław Romanowski, profesor Instytutu Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Te kilkanaście nazwisk świadczy o tym, że pokolenie któremu wojna wyrwała 5 lat z życiorysów potrafiło uzupełnić tę lukę i włączyło się do pracy dla dobra społeczeństwa i kraju.”

Dziękujemy Panu Antoniemu Studnickiemu za pozostawione wspomnienia z lat szkolnych i pracy zawodowej, które są cennym uzupełnieniem historii i losów wychowanków Naszej wadowickiej „Pierwszej wśród równych”.

Opracowano w ramach współpracy I Liceum Ogólnokształcącego i Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity.

Maria Talaga, Maciej Mitera


Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.