Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

„Opisanie świata” - XIX Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygniętyTo już po raz dziewiętnasty 14 kwietnia b.r. w Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego. Jury w składzie: Dorota Bosak – Żeglińska, polonistka z CKZiU nr 2 w Wadowicach, Marcin Guzik, redaktor naczelny portalu WadowiceOnline, Bogdan Szpila, redaktor „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej” po starannym przeanalizowaniu 37 reportaży i felietonów miało ciężki orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

W obecności przedstawicieli organizatora – Janiny Turek, dyrektora I LO im. Marcina Wadowity, oraz Marii Talagi, przewodniczącej Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, wręczono nagrodę Grand Prix Emilii Miodońskiej z I LO im. Marcina Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za „życiowy” reportaż „Podać kawę czy herbatę?”, podkreślając autentyzm i dojrzałość pracy opartej na własnych doświadczeniach autorki. Równie bezdyskusyjnie I miejsce w kategorii felieton zajął Maksymilian Wicher z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej za tekst „Dozwolone od lat osiemnastu”, doceniony za poczucie humoru i autoironię. Z kolei pierwsze miejsce w kategorii reportaż przypadło Gabrieli Toka z LO w Andrychowie za interesujące i poniekąd nawet wzruszające przedstawienie wrażeń wyniesionych z wystawy poświęconej katastrofie „Titanica”. Drugie miejsca to docenienie... tytułu reportażu Gabrysi Gawlas z LO w Andrychowie „Pięć tysięcy metrów ponad poziom cukru”, ale i tematyki – problemów ludzi chorych na cukrzycę, zaś w felietonie Julki Byrskiej z redakcji wadowickiego „Peryskopu” „Po drugiej stronie monitora” szczególnie podkreślono wielostronność (co rzadkie!) ujęcia problematyki zawierania znajomości przez internet. W reportażu Martyny Bujnowskiej „Samo życie” jurorów ujęło ciepło w opowieści o harcie ducha bliskiej jej osoby zmagającej się z ciężką chorobą, a Jana Banata doceniono za niekonwencjonalne ujęcie tematu w felietonie „Papież Polak był hipsterem” (oboje – laureaci trzecich miejsc - to uczniowie LO w Andrychowie). Warto też dodać, kontynuując temat naszego Rodaka – świętego Jana Pawła II, że wyróżniona praca Łukasza Korzeniowskiego z redakcji wadowickiego „Peryskopu” powstała z inspiracji spotkania z 80 – letnią mieszkanka Kleczy Dolnej w czasie przeprowadzania ankiet do projektu dotyczącego tematu duchowości mieszkańców powiatu wadowickiego, zaś Karolina Żeglińska z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej została uhonorowana przez radnego powiatowego Józefa Łasaka jego tradycyjną nagrodą za „krzewienie wartości chrześcijańskich i pamięci o Janie Pawle II” za pracę „Dlaczego Twój?”.

Tak więc Grand Prix kolejny rok pozostaje w redakcji „Peryskopu”, ale większość nagród i wyróżnień przypadła uczniom LO w Andrychowie i ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jury oraz patron i fundator nagród Starostwo Powiatowe w Wadowicach zdecydowali się również docenić dyplomami uznania pracę opiekunów laureatów konkursu: Katarzyny Przebindy – Niemczyk z LO w Andrychowie, Piotra Janusiewicza i Marii Nowak z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Henryka Odrozka z I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach.

Laureatom i ich opiekunom gratulujemy – i do zobaczenia za rok na jubileuszowym XX Powiatowym Konkursie Publicystycznym „O Laur Peryskopu”!

Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.