Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Stowarzyszenie nosi nazwę: Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach; w dalszej części statutu zwane jest Stowarzyszeniem, a Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity to I Liceum Ogólnokształcące dla młodzieży wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Marcina Wadowity w Wadowicach oraz wszystkie szkoły będące jego poprzednikami lub kontynuatorami, w dalszej części zwane jest Szkołą.
Stowarzyszenie działa na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami.
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i jest dobrowolnym, samorządnym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, które swoją działalność opiera na pracy społecznej członków. Dla jej prowadzenia Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
Stowarzyszenie używa pieczęci i oznak.
Siedzibą Stowarzyszenia są Wadowice.
Określenie „Absolwent Liceum” obejmuje wszystkich absolwentów Szkoły.
Celem działania Stowarzyszenia jest:
Do osiągnięcia celów określonych w § 7 Stowarzyszenie dąży między innymi poprzez:
Stowarzyszenie może prowadzi nieodpłatną i odpłatna działalność pożytku publicznego w zakresie określonym w § 8.
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
Członkiem zwyczajnym może zostać każdy Absolwent Liceum po uprzednim złożeniu pisemnego wniosku, popartym pozytywnymi opiniami przez dwóch członków Stowarzyszenia. W złożonym wniosku określa także wysokość swojej składki na dany rok, nie mniejszej jednak niż kwota ustalona przez Walne Zgromadzenie. Nowego członka Stowarzyszenia przyjmuje Zarząd w drodze uchwały. Członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia zostają wszyscy członkowie komitetu założycielskiego.
Członkiem wspierającym Stowarzyszenie może zostać osoba fizyczna lub prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia oraz która zgłosi do niego akces. Członkostwo przyznaje Zarząd w formie uchwały.
Osobom fizycznym, w tym członkom zwyczajnym, szczególnie zasłużonym dla realizacji celów Stowarzyszenia może być nadana godność członka honorowego. Godność tę nadaje Walne Zgromadzenie Członków na wniosek Zarządu Stowarzyszenia.
Członkowie zwyczajni mają prawo:
Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
Członkowie wspierający i honorowi, nie posiadają czynnego i biernego prawa wyborczego, poza tym przysługują im takie prawa jak członkom zwyczajnym.
Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał Stowarzyszenia.
Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich.
Utrata członkostwa następuje na skutek:
Od odmownej uchwały Zarządu w sprawie przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia lub pozbawienia członkostwa zainteresowanej osobie przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia w terminie 14 dni od doręczenia uchwały za pośrednictwem przewodniczącego lub jego zastępcy. Uchwała Walnego Zgromadzenia jest ostateczna.
Władzami Stowarzyszenia są:
Kadencja wszystkich władz wybieralnych Stowarzyszenia trwa cztery lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu jawnym, chyba, że obecni podejmą uchwałę o tajnej formie głosowania.
Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności, co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, chyba, że dalsze postanowienia statutu stanowią inaczej.
Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. Biorą w nim udział:
Walne Zgromadzenie w trybie zwyczajnym zwoływane jest przez Zarząd raz w roku. O terminie walnego zgromadzenia wraz z proponowanym porządkiem obrad zarząd zawiadamia członków, co najmniej na 14 dni przed terminem zebrania. W przypadku nieobecności ponad 50% członków Stowarzyszenia, drugim terminem jest dzień zwołania Walnego Zgromadzenia z godziną rozpoczęcia opóĄnioną o 30 minut do godziny podanej w zawiadomieniu.
Walne Zgromadzenie w trybie nadzwyczajnym zwoływane jest przez Zarząd:
Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów w obecności przynajmniej połowy ogólnej liczby członków w pierwszym terminie, a w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych.
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków, reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz.
Zarząd składa się z 3 do 7 członków zwyczajnych Stowarzyszenia, którego pracami kieruje przewodniczący. Przewodniczącego i członków Zarządu wybiera Walne Zgromadzenie. Członkowie Zarządu wybierają ze swojego grona: zastępcę przewodniczącego, sekretarza i skarbnika.
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące. Posiedzenia zarządu zwołuje jego przewodniczący lub jego zastępca. Posiedzenia Zarządu są protokołowane, do których ma wgląd każdy członek zwyczajny.
Do kompetencji Zarządu należy:
Oświadczenie woli za Stowarzyszenie, w tym pociągające za sobą zobowiązania finansowe, składają dwaj członkowie Zarządu a wśród nich przewodniczący lub wiceprzewodniczący.
Komisja Rewizyjna jest powołana do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia.
Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków, którzy wyłaniają spośród siebie przewodniczącego i jego zastępcę.
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
Sąd Koleżeński powołany jest do rozstrzygania sporów o charakterze wewnętrznym w Stowarzyszeniu.
Sąd Koleżeński składa się z trzech członków, którzy wyłaniają spośród siebie przewodniczącego i jego zastępcę.
Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy rozpatrywanie spraw dotyczących naruszania przez członków postanowień statutu Stowarzyszenia, regulaminów, uchwał oraz działań na szkodę Stowarzyszenia.
Sąd koleżeński może orzekać:
Od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia w terminie 14 dni od otrzymania orzeczenia za pośrednictwem przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Zarządu. Orzeczenie Walnego Zgromadzenia jest ostateczne.
Organizację i tryb pracy każdej z władz Stowarzyszenia określa jej wewnętrzny regulamin, uchwalony przez jej członków.
W razie, gdy skład którejś z władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie jej składu może nastąpić na drodze dokooptowania dokonanego przez pozostałych członków organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż 1/3 składu organu, za wyjątkiem Uchwały Walnego Zgromadzenia.
Majątek Stowarzyszenia stanowią ruchomości, nieruchomości i fundusze oraz inne składniki majątkowe nabyte przez Stowarzyszenie w toku jego działalności. Na fundusze Stowarzyszenia składają się:
Składnikami majątkowymi nabytymi w czasie działalności, o których mowa w § 42, są w szczególności:
Dochody z dotacji i darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów Stowarzyszenia, o ile ofiarodawcy nie postanowią inaczej.
Gospodarkę finansowa Stowarzyszenia prowadzi Zarząd.
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.
Zmiana statutu Stowarzyszenia i rozwiązanie Stowarzyszenia wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia podjętej 2/3 głosów bez względu na liczbę obecnych.
W przypadku rozwiązania Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie podejmie decyzję o przeznaczeniu majątku Stowarzyszenia i powoła komisję likwidacyjną lub likwidatora.
Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.