Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Ilość odwiedzin:

206889


Apel do Absolwentów

Prosimy o przesyłanie zdjęć z okresu nauki w naszym Liceum, zjazdów maturalnych oraz wspomnień z czasów nauki na adres Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach. ul. Mickiewicza 18/1, 34–100 Wadowice lub e-mailem: salo.kontakt@gmail.comW spotkaniu w Wadowickiej Bibliotece Publicznej w dniu 3 listopada 2017 roku wzięli udział absolwenci, mieszkańcy Wadowic, uczniowie, interesujący się historią naszej Małej Ojczyzny. W nastrój wspomnieniowy o Tych, którzy odeszli, a są w naszej wdzięcznej pamięci, wprowadzili nas przez recytacje wierszy uczniowie pierwszej klasy I LO im. Marcina Wadowity, którzy przybyli z Paniami Dyrektor Janiną Turek i prof. Katarzyną Jamką.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Marcina Wadowity Maria Krystyna Talaga prezentowała album "PAMIĘCI TYCH, KTÓRYM WIELE ZAWDZIĘCZAMY".


czytaj dalej...

22.10.2017
39 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.Przed nami 39. rocznica wyboru
kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra.
Z tej okazji Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza do wspólnego świętowania:


13 października o godz. 17.00 w sali teatralnej odbędzie się spotkanie z autorami książki „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”. Wydarzenie objął patronatem JE Kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II. "Tajemnice Fatimy...." to wyjątkowa, bogato ilustrowana książka o najbardziej doniosłych objawieniach w XX wieku. Jest ona efektem półtorarocznej pracy i kilku podróży zagranicznych reportera Grzegorza Górnego oraz fotografa Janusza Rosikonia – tandemu autorskiego, znanego z wielu śledztw dziennikarskich z pogranicza nauki i religii.

Z jednej strony publikacja zawiera nieznane szerzej szczegóły i relacje dotyczące objawień fatimskich, z drugiej zaś unikalny materiał fotograficzny. Nikt na świecie nie opublikował jeszcze książki na ten temat z tak wieloma wątkami i zdjęciami. Autorzy dotarli do świadków opisywanych wydarzeń w Portugalii, Watykanie, Austrii czy Słowacji. Rozmawiali m.in. z takimi postaciami, jak np. rzecznik prasowy Jana Pawła II – Joaquin Navarro-Valls czy długoletni rektor sanktuarium fatimskiego ks. Luciano Guerra. Spotkanie uświetni występ podopiecznych Fundacji Pro Musica Bona, którzy zaprezentują wybrane dzieła muzyki klasycznej i sakralnej.14 października na godz. 16.00 zapraszamy do Bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach na "Ave Maria z różnych stron świata - koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II".

Koncert będzie przeglądem pieśni maryjnych różnych epok - od tych najdawniejszych po współczesne.
Sakralna muzyka klasyczna, poezja Karola Wojtyły, anegdoty z życia Jana Pawła II w koncercie z udziałem znanych polskich artystów. Repertuar wpisuje się także w obchodzoną w tym roku setną rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej, tak mocno związanej z losami Jana Pawła II. W koncercie nie zabraknie również ulubionych utworów Ojca Świętego z repertuaru klasycznego i sakralnego, które przed laty wykonywali dla Papieża: Luciano Pavarotti, Sara Brightman, Jose Careras czy Andrea Bocelli. Koncert zakończy wspólne zaśpiewanie Barki.
Wystąpią:
Anna Lasota (sopran) - Solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu
Jakub Oczkowski (tenor) - Solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie
Piotr Żukowski (fortepian)
Łukasz Lech (recytacje, prowadzenie koncertu) - Artysta scen krakowskich,
znany z programów telewizyjnych.

Z tym koncertem udamy się także do Rzymu, gdzie rocznice pontyfikatu będziemy świętować 21 października o 19.30 w kościele Santo Spirito in Sassia. Wydarzenie organizowane przez nasze Muzeum i rzymską Fundację Jana Pawła II objął patronatem honorowym Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich.16 października o 17.00 w sali teatralnej odbędzie się kolejny pokaz spektaklu "Brat naszego Boga" w odświeżonej wersji. Będzie to przedstawienie wystawione przede wszystkim dla mieszkańców Wadowic.

Sztuka została wyreżyserowana przez Artura Dziurmana, w roli głównej występuje Maciej Jackowski, a towarzyszą mu Iwona Chamielec, Magda Sokołowska – Gawrońska oraz Aktorzy Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego.


„Zawsze o swojej Szkole pamiętał”
Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy,
że 1 października 2017 roku zmarł w Krakowie

Ś.P.
prof. dr hab. inż. Janusz Kotlarczyk


Masza św. pogrzebowa w poniedziałek 9 października 2017 roku o godzinie 11.00 w kościele parafialnym p.w.św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach, rocznik 1949 Z wykształcenia geolog, wieloletni pracownik naukowy AGH w Krakowie, członek PAN i PAU W zmarłym tracimy szlachetnego, kulturalnego o wielkim sercu człowieka.

Członka Stowarzyszenia Absolwentów, zainteresowany i wspierający działalność Zarządu. Brał udział w spotkaniach, zjazdach koleżeńskich , interesował się renowacją nagrobków Profesorów, przygotowywanymi publikacjami na Jubileusz 150-lecia Szkoły. W naszej pamięci pozostanie Pan Janusz jako życzliwy, mądry dobry człowiek.

Warto przeczytać na naszej stronie internetowej w zakładce:
Janusz Kotlarczyk
oraz
Człowiek, Teatr, Słowo. Ewolucja - z cyklu "Rozmowy Sceny Papieskiej"


Pokolenia wspaniałych ludzi, którzy uczyli się i pracowali w bardzo trudnych czasach.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach

Maria Krystyna Talaga
Konferencję otworzył Burmistrz Wadowic dr Mateusz Klinowski. Wyraził swoje zadowolenie, że lokalne Stowarzyszenia podejmują tematy dotyczące dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Życzył dobrego wykorzystania czasu i owocnej dyskusji. Zbyszek Jurczak współorganizator konferencji z ramienia Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej przywitał zaproszonych Gości i przedstawił Prelegentów poszczególnych sesji.

Wykład wprowadzający wygłosił Pan prof. dr hab. Tadeusz Paleczny z UJ. Wszystkie wystąpienia były bardzo ciekawe, a dyskusja kończąca konferencję potwierdziła konieczność napisania i wydania monografii naszego miasta.

M. K. Talaga

Udostępniamy Państwu „Księgę Pamiątkową 120 - lecia Gimnazjum i Liceum w Wadowicach „ znajdującą się w Archiwum I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, nieznana dotychczas szerszemu gremium. Księgę przygotował w lutym 1987 roku dr Gustaw Studnicki która jest cennym materiałem źródłowym dla współczesnych badaczy historii szkoły i miasta, jak napisał w swoim referacie dr Konrad Meus (Wadoviana nr. 13 s.238), który wygłosił w dniu 30 kwietnia 2009 roku podczas uroczystej sesji upamiętniającej 10 - lecie śmierci Doktora. Księga podczas sesji została przekazana Pani dyr. Janinie Turek do archiwum szkolnego przez małżonkę Gustawa Studnickiego.

W księdze znajdują się przede wszystkim, fragmenty pamiętników absolwentów szkoły , korespondencja autora „Pierwszej wśród równych„ z byłymi uczniami i ich rodzinami, a także wycinki prasowe będące pokłosiem uroczystych obchodów 120-lecia powstania wadowickiego gimnazjum i Liceum.


Dowiedz się więcej...

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów
Zaprasza do udziału w konferencjiDowiedz się więcej...
Zdjęcie przygotowała Krystyna Migus - Instruktor kulturalno-oświatowy Domu Pomocy Społecznej "ANNA",
fotografie wykonał wolontariusz Rafał Krzemiński.
Serdeczne podziękowania za pomoc dla Iwony Wenszki.Szanowni Państwo,
Instytut Filologii Polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja „Czartak” w Gorzeniu Górnym zapraszają na konferencję naukową Okolice Zegadłowicza, która odbędzie się w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej (ul. Zamkowa 1) 10–12 maja 2017 roku. Honorowy patronat nad konferencją objęli: Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Kazimierz Karolczak, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel, Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Barbara Wożniak oraz Wójt Gminy Mucharz Wacław Wądolny. Konferencja przybliża związanego z Beskidami znanego twórcę z okresu dwudziestolecia międzywojennego, lokując jego twórczość w perspektywie biografii i geografii, a także związków z beskidzką kulturą i przyrodą. Związki Zegadłowicza z okolicą podkreślają na plakacie konferencji sylwetki budowli: gorzeńskiego dworku, legendarnego mucharskiego Czartaka, suskiego zamku. Konferencja ma charakter otwarty. Zapraszamy do wysłuchania wystąpień referentów z wielu ośrodków akademickich.


W imieniu organizatorówdr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, prof. UPDowiedz się wiecej...

Zarząd Stowarzyszenia zwołuje Walne Zgromadzenie Członków
- Sprawozdawcze w dniu 27 kwietnia 2017 r. o godz. 17.30 w pierwszym terminie.
W przypadku braku kworum, drugi termin 30 minut później (18.00)
Miejscem spotkania I Liceum Ogólnokształcące (sala na parterze).

Maria Krystyna Talaga12 lat temu 2 kwietnia o godzinie 21:37
„Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”
Pamiętamy


W WCK odbył się koncert charytatywny Marty Bizoń. Pochodząca z Wadowic aktorka teatralna wystąpiła w recitalu, którego celem była pomoc choremu chłopcu z Wadowic – Adasiowi Studnickiemu.

W poniedziałek (13.03) o godzinie 18:00 w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury odbył się koncert charytatywny Marty Bizoń. Pochodząca z Wadowic aktorka teatralna wystąpiła w recitalu, na którym zaprezentowała piosenki ze swoich dwóch płyt. Celem koncertu była pomoc choremu chłopcu z Wadowic – Adasiowi Studnickiemu.

W trakcie niezwykłego występu, pełnego wzruszeń została przeprowadzona zbiórka środków do puszek. Odbyła się również aukcja wyrobów rękodzieła artystycznego oraz konkursy z nagrodami. Wszystkie pieniądze, jakie udało się zebrać, zostaną przekazane na rzecz Adasia, którego czeka operacja rączek. Koncert jak i licytację poprowadził dziadek Adasia, Marek Studnicki.

Przypomnijmy, że Adaś urodził się 12 września 2016 roku z niedorozwiniętą prawą rączką. Do braku kości promieniowej doszedł także brak kciuka w obu rączkach. A to nie wszystko. W trzeciej dobie życia maleństwo przeszło zabieg wyłonienia kolostomii, ponieważ cierpi na atrezję odbytu. U Adasia stwierdzono również: wady narządów płciowych, tarczycy, dysmorficzne cechy twarzy oraz zbyt mały obwód główki.

Wadę Adasia leczy doktor Dror Paley. W klinice St. Mary’s Medical Center w West Palm Beach na Florydzie (USA), znajduje się Instytut Wydłużania Kończyn. Dzięki 4 zaplanowanym operacjom, Adaś otrzyma kciuki stworzone z palców wskazujących oraz normalny ruch i wydłużenie prawej rączki. Niestety pierwsze dwie operacje wycenione zostały na 270 tys. dolarów, czyli ponad 1 milion złotych.


zobacz zdjęcia z koncertu...


Pomóc Adasiowi można również w następujące sposoby:
- Przekaż 1% podatku:
KRS: 0000362564
Cel szczegółowy: Adam Studnicki


Odwiedzić stronę Fundacji MAM SERCE:
http://mam-serce.org/zbiorki/adas-studnickiPrzelewem:
Numer konta: 26 1160 2202 0000 0001 6899 7325,
Tytuł przelewu: Adaś Studnicki, Bank: Millenium Bank


Dołącz do strony Facebook Pomoc dla Adasia:
https://www.facebook.com/dlaadasia(MG)

źródło:
http://wadowiceonline.pl/kultura/9335-marta-bizon-zaspiewala-dla-malego-adasia

Eugeniusz Mróz

Szanowny Jubilacie i Przyjacielu Eugeniuszu Mrozie!

Z okazji 97. urodzin przyjmij nasze życzenia, zdrowia,
spokoju w sercu i pogodnych myśli.
Niech los obdarza Cię siłą i optymizmem, a kolejne lata przyniosą chwile warte przeżycia i staną się pięknymi wspomnieniami.
Niech św. Jan Paweł II, którego życia i dzieła jesteś wytrwałym orędownikiem,
otacza Cię opieką.

Z wyrazami szacunku i serdecznościami
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów
LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach
Maria Krystyna TalagaKiedy 16 października 1986 roku, wadowiccy filateliści /z moim tatą / organizowali w budynku Liceum, wystawę filatelistyczną z okazji 120-lecia Liceum im M. Wadowity w Wadowicach, nie przypuszczałem, że dane mi będzie, po 30 latach wraz z kolegami filatelistami, organizacja takiej wystawy z okazji 150-lecia jej istnienia.

Tamta wystawa zdecydowanie „inna”, choćby, ze względu na czasy, w których przyszło nam żyć, jak i zasób zbiorów jakimi w tamtym czasie dysponowali filateliści (ograniczony dostęp do walorów filatelistycznych).

czytaj dalej...

zobacz...

Obchody 150-lecia Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach.


Msza św. sprawowana pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.
Homilię wygłosił ks. prof. Edward Staniek.


zobacz...

Uroczyste obchody w Liceum z udziałem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.


zobacz...

Spotkanie absolwentów.


zobacz...
zobacz...

List Prezydenta RP z okazji obchodów 150-lecia I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach.
Sobota, 15 października 2016

Przeczytaj list...

Cenne drzewo w Wadowicach


Homilia wygłoszona przez ks. prof. Edwarda Stańka na mszy św. z okazji 150-lecia Liceum im. Marcina w Wadowicach. 15 października 2016 roku.

czytaj dalej...

Errata do książki „Pierwsza wśród równych”.

Bardzo serdecznie przepraszam absolwentów LO im. Marcina Wadowity, rocznik maturalny 1967, za pomyłkowe umieszczenie ich nazwisk w „Liście absolwentów Liceum dla Pracujących”,zamieszczonej w „Księdze jubileuszowej na 150-lecie powstania Gimnazjum i Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach”.

Małgorzata Stężowska-Gębala (abs. 1982)

czytaj dalej...

Lidia i Tadeusz Jamrozikowie wspominają
ks. inf. dr Edwarda Zachera katechetę św. Jana Pawła II.
Rozmawiała Hanna Kuciel-Zając krewna ks. Edwarda Zachera.
Wadowice 2008r.Źródło: lowadowice.pl
Do Absolwentów i Sympatyków I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity
w Wadowicach


Wielce Szanowni Państwo!


Mamy przyjemność zawiadomić Państwa, że I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity w Wadowicach w roku 2016 obchodzi 150-lecie istnienia. Zgodę na objęcie obchodów Honorowym Patronatem wyraził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. To bardzo piękna i okrągła rocznica, i niewiele polskich szkół może poszczycić się tak długą historią oraz tak znakomitym gronem absolwentów. Odnosząc się do tej historii z należnym respektem pamiętamy jednak przede wszystkim, że to jest nasza stara szkoła, gdzie spędzaliśmy okres „durnej i chmurnej” młodości, gdzie nawiązywaliśmy pierwsze przyjaźnie i sympatie, i gdzie poznawaliśmy podstawy praw rządzących tym światem.

Jest zatem rzeczą słuszną, by zaznaczyć tę okrągłą rocznicę w odpowiedni sposób, to znaczy, przywołać pamięć oraz oddać należny szacunek długiemu szeregowi pedagogów i absolwentów zapełniających ongiś szkolne mury, a tym z nas, którzy wciąż z sentymentem wspominają szkolne czasy, dać możliwość spotkania się w koleżeńskim gronie. Grono pedagogiczne, Rada Rodziców i Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach pragną uczcić nadchodzący jubileusz poprzez organizację szeregu imprez, a także ufundowanie nowego sztandaru. Dokładny plan uroczystości i terminy zostaną ogłoszone w terminie późniejszym. Liczymy, że zechcą Państwo uświetnić obchody swoją obecnością. Ośmielamy się zwrócić do Szanownych Państwa z prośbą o rozważenie możliwości finansowego wsparcia obchodów jubileuszowych. Wsparcie takie umożliwiłoby stosowną do wagi wydarzenia oprawę uroczystości.

Wpłat prosimy dokonywać na rachunek Rady Rodziców I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach:


BANK ZACHODNI WBK S.A.
75 1090 2011 0000 0001 2206 3649
z dopiskiem w tytule „Jubileusz”.


Łączymy wyrazy szacunku.

Dyrektor Szkoły: Janina Turek

Przewodniczący Rady Rodziców: Paweł Adamik

Przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach: Maria TalagaŹródło: lowadowice.pl
Serdeczne pozdrowienia od absolwenta liceum
Eugeniusza Mroza, kolegi z klasy Św. Jana Pawła II.


Eugeniusz Mróz

fot. Hanna Kuciel-Zając, Gliwice 2.07.2016 r.


Jubileuszowe wspomnienia absolwentów LO
w Wadowicach, roku 1959, klasy XI B


Pamięć to cenna władza człowieka. Ona jest jak magazyn przechowujący doświadczenia, wiadomości, przeżycia... Wiele z nich kształtuje osobowość. Nie są to więc tylko wiadomości. Pamięć jest żywa, dlatego może wycisnąć z oczu łzy bólu i radości.

Jubileusze zawsze odwołują się do pamięci. One są układane ze wspomnień, jak piękny bukiet kwiatów. Chcąc ułatwić wydobycie z pamięci tego, co miało miejsce 50 lat temu postanowiliśmy utrwalić na papierze nasze wspomnienia z czasów licealnych. Okazało się, że mimo licznych wahań, co do sensowności wydawania takich notatek, na naszą prośbę o przysłanie swoich wspomnień odpowiedziało nadspodziewanie dużo kolegów i koleżanek. Tylko nieliczni postanowili zachować w tajemnicy to, co pamiętają. Wszystkim, którzy mieli odwagę i ochotę napisać o sobie, serdecznie dziękujemy.

Nasze wspomnienia są niepowtarzalne, mimo że często dotyczą tego samego wydarzenia. Każdy bowiem inaczej pamięta to, w czym uczestniczył ponad 50 lat temu. Szanujemy wypowiedzi, nic nie ujednolicamy, nawet pisowni, nie ustawiamy zebranego materiału według żadnych obiektywnych danych, bo to nie jest praca naukowa, to jest zapis wspomnień, w których rozpoznajemy znane nam rysy twarzy oraz serca naszych kolegów i koleżanek.

czytaj dalej...

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski od 14 kwietnia 2016 roku.


Obchody 1000-lecia Chrztu Polski w Wadowicach w 1966 r.


Arcybiskup, Metropolita Krakowski, Karol, Wojtyła,  Wadowice, ks. Edward Zacher, 1966 r.

Powitanie J. E. Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Karola Wojtyły przez proboszcza Parafii Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach ks. Edwarda Zachera 1966 r.


Odnowienie Przymierza Chrztu Świętego, Arcybiskup, Metropolita, Krakowski, Karol, Wojtyła,  Wadowice, ks. Edward Zacher, 1966 r.

"Odnowienie Przymierza Chrztu Świętego" - fotografia upamiętniająca pobyt J. E. Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Karola Wojtyły w Wadowicach w czasie milenijnego odpustu w dniach 26 i 27 listopada 1966 r.


Archiwum 2017 r.
Archiwum 2016 r.
Archiwum 2015 r.
Archiwum 2014 r.
Archiwum 2013 r.

Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.