Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Ilość odwiedzin:

210554


Apel do Absolwentów

Prosimy o przesyłanie zdjęć z okresu nauki w naszym Liceum, zjazdów maturalnych oraz wspomnień z czasów nauki na adres Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach. ul. Mickiewicza 18/1, 34–100 Wadowice lub e-mailem: salo.kontakt@gmail.com


Szanowni Państwo

Kończy się kolejny rok naszej działalności, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiemu i Gminy Wadowice oraz własnych środków pochodzących ze składek członkowskich i darowizn, mogliśmy zrobić dodruk 300 sztuk publikacji jubileuszowej i 200 sztuk albumu o nagrobkach naszych Profesorów na wadowickim cmentarzu parafialnym. Jeżeli ktoś z Państwa członków Stowarzyszenia nie posiada tych publikacji, proszę powiadomić telefonicznie (33 82 33076, 508 438 628), to prześlę pocztą.

Możemy też przekazać nie członkom w ramach projektu po cenie druku „ na cele statutowe” Stowarzyszenia (publikacja - 30 zł. album-20zł). Chcemy najlepszych uczniów - abiturientów, obdarowywać przez kolejne lata. W 2018 roku planujemy wydanie publikacji związanej z 100 rocznicą odzyskania Niepodległości o naszych gimnazjalistach, którzy poszli w bój z „ maturą wojenną”, złożyliśmy wniosek do Lokalnej Grupy Działania „ Wadoviana ” na finansowanie. Uroczystą promocję książki planujemy 9 listopada 2018 roku w WCK Wadowice z udziałem mieszkańców Wadowic.

W 2018 r. chcemy tez uczcić 80-lecie matury rocznika 1938 roku naszego św. Jana Pawła II i żyjącego Pana Eugeniusza Mroza. W uzgodnieniu z Panią Dyrektor Janiną Turek uroczystość planujemy na 26 maja 2018r.

Tak jak na 70-lecie, pragniemy ufundować nagrodę na 80 - lecie dla najlepszego Abiturienta od Absolwentów. Liczymy na wsparcie finansowe Państwa na ten cel.

Maria Krystyna Talaga

12 stycznia 2018 roku zapraszamy na tradycyjne XII - już KOLĘDOWANIE na godzinę
17-tą do Auli Papieskiej w I LO im. Marcina Wadowity z własnymi instrumentami i mile widziane własne wypieki!


W spotkaniu w Wadowickiej Bibliotece Publicznej w dniu 3 listopada 2017 roku wzięli udział absolwenci, mieszkańcy Wadowic, uczniowie, interesujący się historią naszej Małej Ojczyzny. W nastrój wspomnieniowy o Tych, którzy odeszli, a są w naszej wdzięcznej pamięci, wprowadzili nas przez recytacje wierszy uczniowie pierwszej klasy I LO im. Marcina Wadowity, którzy przybyli z Paniami Dyrektor Janiną Turek i prof. Katarzyną Jamką.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Marcina Wadowity Maria Krystyna Talaga prezentowała album "PAMIĘCI TYCH, KTÓRYM WIELE ZAWDZIĘCZAMY".


czytaj dalej...

22.10.2017
39 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.Przed nami 39. rocznica wyboru
kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra.
Z tej okazji Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza do wspólnego świętowania:


13 października o godz. 17.00 w sali teatralnej odbędzie się spotkanie z autorami książki „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”. Wydarzenie objął patronatem JE Kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II. "Tajemnice Fatimy...." to wyjątkowa, bogato ilustrowana książka o najbardziej doniosłych objawieniach w XX wieku. Jest ona efektem półtorarocznej pracy i kilku podróży zagranicznych reportera Grzegorza Górnego oraz fotografa Janusza Rosikonia – tandemu autorskiego, znanego z wielu śledztw dziennikarskich z pogranicza nauki i religii.

Z jednej strony publikacja zawiera nieznane szerzej szczegóły i relacje dotyczące objawień fatimskich, z drugiej zaś unikalny materiał fotograficzny. Nikt na świecie nie opublikował jeszcze książki na ten temat z tak wieloma wątkami i zdjęciami. Autorzy dotarli do świadków opisywanych wydarzeń w Portugalii, Watykanie, Austrii czy Słowacji. Rozmawiali m.in. z takimi postaciami, jak np. rzecznik prasowy Jana Pawła II – Joaquin Navarro-Valls czy długoletni rektor sanktuarium fatimskiego ks. Luciano Guerra. Spotkanie uświetni występ podopiecznych Fundacji Pro Musica Bona, którzy zaprezentują wybrane dzieła muzyki klasycznej i sakralnej.14 października na godz. 16.00 zapraszamy do Bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach na "Ave Maria z różnych stron świata - koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II".

Koncert będzie przeglądem pieśni maryjnych różnych epok - od tych najdawniejszych po współczesne.
Sakralna muzyka klasyczna, poezja Karola Wojtyły, anegdoty z życia Jana Pawła II w koncercie z udziałem znanych polskich artystów. Repertuar wpisuje się także w obchodzoną w tym roku setną rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej, tak mocno związanej z losami Jana Pawła II. W koncercie nie zabraknie również ulubionych utworów Ojca Świętego z repertuaru klasycznego i sakralnego, które przed laty wykonywali dla Papieża: Luciano Pavarotti, Sara Brightman, Jose Careras czy Andrea Bocelli. Koncert zakończy wspólne zaśpiewanie Barki.
Wystąpią:
Anna Lasota (sopran) - Solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu
Jakub Oczkowski (tenor) - Solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie
Piotr Żukowski (fortepian)
Łukasz Lech (recytacje, prowadzenie koncertu) - Artysta scen krakowskich,
znany z programów telewizyjnych.

Z tym koncertem udamy się także do Rzymu, gdzie rocznice pontyfikatu będziemy świętować 21 października o 19.30 w kościele Santo Spirito in Sassia. Wydarzenie organizowane przez nasze Muzeum i rzymską Fundację Jana Pawła II objął patronatem honorowym Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich.16 października o 17.00 w sali teatralnej odbędzie się kolejny pokaz spektaklu "Brat naszego Boga" w odświeżonej wersji. Będzie to przedstawienie wystawione przede wszystkim dla mieszkańców Wadowic.

Sztuka została wyreżyserowana przez Artura Dziurmana, w roli głównej występuje Maciej Jackowski, a towarzyszą mu Iwona Chamielec, Magda Sokołowska – Gawrońska oraz Aktorzy Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego.


„Zawsze o swojej Szkole pamiętał”
Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy,
że 1 października 2017 roku zmarł w Krakowie

Ś.P.
prof. dr hab. inż. Janusz Kotlarczyk


Masza św. pogrzebowa w poniedziałek 9 października 2017 roku o godzinie 11.00 w kościele parafialnym p.w.św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach, rocznik 1949 Z wykształcenia geolog, wieloletni pracownik naukowy AGH w Krakowie, członek PAN i PAU W zmarłym tracimy szlachetnego, kulturalnego o wielkim sercu człowieka.

Członka Stowarzyszenia Absolwentów, zainteresowany i wspierający działalność Zarządu. Brał udział w spotkaniach, zjazdach koleżeńskich , interesował się renowacją nagrobków Profesorów, przygotowywanymi publikacjami na Jubileusz 150-lecia Szkoły. W naszej pamięci pozostanie Pan Janusz jako życzliwy, mądry dobry człowiek.

Warto przeczytać na naszej stronie internetowej w zakładce:
Janusz Kotlarczyk
oraz
Człowiek, Teatr, Słowo. Ewolucja - z cyklu "Rozmowy Sceny Papieskiej"


Pokolenia wspaniałych ludzi, którzy uczyli się i pracowali w bardzo trudnych czasach.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach

Maria Krystyna Talaga
Konferencję otworzył Burmistrz Wadowic dr Mateusz Klinowski. Wyraził swoje zadowolenie, że lokalne Stowarzyszenia podejmują tematy dotyczące dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Życzył dobrego wykorzystania czasu i owocnej dyskusji. Zbyszek Jurczak współorganizator konferencji z ramienia Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej przywitał zaproszonych Gości i przedstawił Prelegentów poszczególnych sesji.

Wykład wprowadzający wygłosił Pan prof. dr hab. Tadeusz Paleczny z UJ. Wszystkie wystąpienia były bardzo ciekawe, a dyskusja kończąca konferencję potwierdziła konieczność napisania i wydania monografii naszego miasta.

M. K. Talaga

Udostępniamy Państwu „Księgę Pamiątkową 120 - lecia Gimnazjum i Liceum w Wadowicach „ znajdującą się w Archiwum I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, nieznana dotychczas szerszemu gremium. Księgę przygotował w lutym 1987 roku dr Gustaw Studnicki która jest cennym materiałem źródłowym dla współczesnych badaczy historii szkoły i miasta, jak napisał w swoim referacie dr Konrad Meus (Wadoviana nr. 13 s.238), który wygłosił w dniu 30 kwietnia 2009 roku podczas uroczystej sesji upamiętniającej 10 - lecie śmierci Doktora. Księga podczas sesji została przekazana Pani dyr. Janinie Turek do archiwum szkolnego przez małżonkę Gustawa Studnickiego.

W księdze znajdują się przede wszystkim, fragmenty pamiętników absolwentów szkoły , korespondencja autora „Pierwszej wśród równych„ z byłymi uczniami i ich rodzinami, a także wycinki prasowe będące pokłosiem uroczystych obchodów 120-lecia powstania wadowickiego gimnazjum i Liceum.


Dowiedz się więcej...

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów
Zaprasza do udziału w konferencjiDowiedz się więcej...
Zdjęcie przygotowała Krystyna Migus - Instruktor kulturalno-oświatowy Domu Pomocy Społecznej "ANNA",
fotografie wykonał wolontariusz Rafał Krzemiński.
Serdeczne podziękowania za pomoc dla Iwony Wenszki.Szanowni Państwo,
Instytut Filologii Polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja „Czartak” w Gorzeniu Górnym zapraszają na konferencję naukową Okolice Zegadłowicza, która odbędzie się w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej (ul. Zamkowa 1) 10–12 maja 2017 roku. Honorowy patronat nad konferencją objęli: Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Kazimierz Karolczak, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel, Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Barbara Wożniak oraz Wójt Gminy Mucharz Wacław Wądolny. Konferencja przybliża związanego z Beskidami znanego twórcę z okresu dwudziestolecia międzywojennego, lokując jego twórczość w perspektywie biografii i geografii, a także związków z beskidzką kulturą i przyrodą. Związki Zegadłowicza z okolicą podkreślają na plakacie konferencji sylwetki budowli: gorzeńskiego dworku, legendarnego mucharskiego Czartaka, suskiego zamku. Konferencja ma charakter otwarty. Zapraszamy do wysłuchania wystąpień referentów z wielu ośrodków akademickich.


W imieniu organizatorówdr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, prof. UPDowiedz się wiecej...

zobacz...

Obchody 150-lecia Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach.


Msza św. sprawowana pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.
Homilię wygłosił ks. prof. Edward Staniek.


zobacz...

Uroczyste obchody w Liceum z udziałem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.


zobacz...

Spotkanie absolwentów.


zobacz...
zobacz...

List Prezydenta RP z okazji obchodów 150-lecia I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach.
Sobota, 15 października 2016

Przeczytaj list...

Cenne drzewo w Wadowicach


Homilia wygłoszona przez ks. prof. Edwarda Stańka na mszy św. z okazji 150-lecia Liceum im. Marcina w Wadowicach. 15 października 2016 roku.

czytaj dalej...

Errata do książki „Pierwsza wśród równych”.

Bardzo serdecznie przepraszam absolwentów LO im. Marcina Wadowity, rocznik maturalny 1967, za pomyłkowe umieszczenie ich nazwisk w „Liście absolwentów Liceum dla Pracujących”,zamieszczonej w „Księdze jubileuszowej na 150-lecie powstania Gimnazjum i Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach”.

Małgorzata Stężowska-Gębala (abs. 1982)

czytaj dalej...

Lidia i Tadeusz Jamrozikowie wspominają
ks. inf. dr Edwarda Zachera katechetę św. Jana Pawła II.
Rozmawiała Hanna Kuciel-Zając krewna ks. Edwarda Zachera.
Wadowice 2008r.

Jubileuszowe wspomnienia absolwentów LO
w Wadowicach, roku 1959, klasy XI B


Pamięć to cenna władza człowieka. Ona jest jak magazyn przechowujący doświadczenia, wiadomości, przeżycia... Wiele z nich kształtuje osobowość. Nie są to więc tylko wiadomości. Pamięć jest żywa, dlatego może wycisnąć z oczu łzy bólu i radości.

Jubileusze zawsze odwołują się do pamięci. One są układane ze wspomnień, jak piękny bukiet kwiatów. Chcąc ułatwić wydobycie z pamięci tego, co miało miejsce 50 lat temu postanowiliśmy utrwalić na papierze nasze wspomnienia z czasów licealnych. Okazało się, że mimo licznych wahań, co do sensowności wydawania takich notatek, na naszą prośbę o przysłanie swoich wspomnień odpowiedziało nadspodziewanie dużo kolegów i koleżanek. Tylko nieliczni postanowili zachować w tajemnicy to, co pamiętają. Wszystkim, którzy mieli odwagę i ochotę napisać o sobie, serdecznie dziękujemy.

Nasze wspomnienia są niepowtarzalne, mimo że często dotyczą tego samego wydarzenia. Każdy bowiem inaczej pamięta to, w czym uczestniczył ponad 50 lat temu. Szanujemy wypowiedzi, nic nie ujednolicamy, nawet pisowni, nie ustawiamy zebranego materiału według żadnych obiektywnych danych, bo to nie jest praca naukowa, to jest zapis wspomnień, w których rozpoznajemy znane nam rysy twarzy oraz serca naszych kolegów i koleżanek.

czytaj dalej...
Archiwum 2018 r.
Archiwum 2017 r.
Archiwum 2016 r.
Archiwum 2015 r.
Archiwum 2014 r.
Archiwum 2013 r.

Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.