Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Henryka Swornóg z domu Sobek absolwentka 1982 (ur. 1963r.)


Wadowiczanka, z urodzenia i z wyboru mieszka w swoim rodzinnym mieście wraz z mężem Markiem, który pochodzi z Krakowa. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach – 1982r. Syn Mariusz Swornóg (także absolwent I LO w 2013r.) obecnie mieszka w Krakowie gdzie jest doktorantem na Uniwersytecie Pedagogicznym, kierunek matematyka.

Rodzina to dla niej wartość bardzo ważna, bezcenna. Z wykształcenia i zamiłowania bibliotekarka. Pierwsze 10 lat pracowała w Wadowickiej Bibliotece Publicznej, obecnie pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej Wieprz Filia Frydrychowice. Od 2011 roku, pod wpływem trudnych przeżyć (śmierć matki) zaczęła pisać do szuflady, aż wreszcie w 2015 roku odważyła się na pokazanie światu tego, co stworzyła. Jej pasją stało się pisanie. Swą twórczość dedykuje przede wszystkim młodym czytelnikom. Z wielką radością rozmawia o swoich książkach na spotkaniach autorskich organizowanych w szkołach jak i przedszkolach.

Miłośniczka zwierząt, a zwłaszcza psów. Swą ciepłą, pełną przygód i ważnych przesłań powieścią o pudelku „Ósmy cud świata. Opowieści łapą pisane” udało się jej zdobyć dziecięce serca.


Dotychczas ukazały się jej teksty:


  1. Opowiadanie „Jak czarny kot sprawił, że Kasia przestała się bać piątku, trzynastego”, w książce antymagicznej „Piątek trzynastego” (2015).
  2. Wspomnienie „Mojej ukochanej matce – cichej bohaterce”, w almanachu literackim „R.I.P.” (2015).
  3. Bajka „Dziwny sen”, w almanachu „Kraina Wyjątkowości” (2016).
  4. Debiutancka powieść dla dzieci i młodzieży „Ósmy cud świata. Opowieści łapą pisane” (2016).
  5. Baśń „Jak dzieci razem z aniołem pokonały diabła i uratowały świat” (2017).
  6. Wywiad „Myśli płyną do Wadowic” z Eugeniuszem Mrozem, ostatnim żyjącym kolegą Karola Wojtyły, opublikowany w czasopiśmie „Wieści z Gminy Wieprz”, sierpień 2018 nr 50 (87). Rozmowę z panem Eugeniuszem przeprowadziła razem z Anną Brusik i Markiem Swornogiem.

W planach:


W maju 2019r. w antologii – patriotyczny wiersz „Kraina najdroższa”.

Aktualnie pracuje nad książką dla dzieci i młodzieży „Boso do nieba. O Karolku z Wadowic, który został papieżem i świętym”.
Przeczytaj również...

Na zdjęciach spotkanie z Eugeniuszem Mrozem, ostatnim żyjącym kolegą Karola Wojtyły. Wywiad opublikowany w czasopiśmie „Wieści z Gminy Wieprz”, sierpień 2018 nr 50 (87). Rozmowę z Eugeniuszem przeprowadziła Henryka Swornóg razem z Anną Brusik i Markiem Swornogiem. W spotkaniu także uczestniczyła Hanna Kuciel-Zając, krewna ks. inf. Edwarda Zachera.
Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.