Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Atessa Rudel z Zegadłowiczów (córka Emila Zegadłowicza)

„Spieszmy się kochać ludzi.
Tak szybko odchodzą…”
ks. Jan Twardowski


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 17.10.2013 roku zasnęła w Panu w wieku 93 lat Atessa Rudel z Zegadłowiczów (córka Emila Zegadłowicza).

Uroczystości pogrzebowe dnia 19.10.2013roku zgromadziły Rodzinę , licznie przybyłych mieszkańców Gorzenia Górnego i Wadowic z Przedstawicielami Samorządu i Środowisk Kultury w kościele p. w .św. Piotra Apostoła w Wadowicach na mszy św. o godzinie 11;00 . Po mszy św. odprowadziliśmy zmarłą do grobowca rodzinnego na cmentarz parafialny w Wadowicach.

Wieczorem 19.10.2013roku o godzinie 18:00 w kaplicy Dworku „ Muzeum Emila Zegadłowicza” w Gorzeniu Górnym mszę św. w intencji zmarłej Atessy odprawił ks. prof. Tomasz Jelonek z Krakowa na którą przybyli sąsiedzi z Gorzenia, Rodzina, Turyści z Krakowa i Przyjaciele.

Wiele razy miałam przyjemność spotkania i rozmowy z Panią Atessą, podziwiałam kulturę bycia, osobisty urok, gościnność, emanujący spokój, wspaniałą pamięć, dzięki której było możliwe dowiedzieć się coś więcej z dawnych lat. Przechowuję w pamięci radość Pani Atessy, kiedy informowałam, prosząc o umożliwienie miejsca, by zorganizować uroczystość poświęconą wspomnieniu dwóch postaci, Tytusa i Emila Zegadłowiczów. Było to 15 października 2011 roku.

Uroczystości daliśmy tytuł „Mała Ojczyzna Tytusa i Emila Zegadłowiczów”.

Składaliśmy wizytę Pani Atessie wraz z Panem Eugeniuszem Mrozem i Panią Martą Burghardt, było wiele wspomnień o znanych osobach bywających w progach gorzeńskiego Dworu. Z zainteresowaniem słuchałam ciepłego głosu Pani Atessy, którym przekazywała wspomnienia o swoim ojcu Emilu, literatach, malarzach, poetach związanych z Grupą „Czartak”. Mówiąc o najbliższych wyczuwało się, że Ich bardzo kocha, była otoczona czułością i serdecznością, na którą ze wszech miar zasługiwała. W mojej pamięci przechowam Panią Atessę Rudel- Zegadłowicz z wdzięcznością za każde spotkanie w Gorzeniu w ostatnich latach.

Maria Krystyna Talaga


Fragment rozmowy Atessy Rudel z Zegadłowiczów (córka Emila Zegadłowicza) z Marią Talagą.


Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.